Auditor

County Office Hours

M - F 8:00 a.m. - 4:30 p.m.

Drivers License Hours

M - F 8:00 a.m. - 4:15 p.m.

Public Health Services Hours

M - F 8:00 a.m. - 4:30 p.m.

Clerk of Court Hours

M W F 8:00 a.m. - 4:30 p.m.
T Th 8:00 a.m. - 2:30 p.m.
Buena Vista County, Iowa - Beautiful View

BV County Elected Officials

 

 

       

 

POSITION  NAME  TERM  YEARS ELECTED  DATE TERM ENDS      
COUNTY SUPERVISOR 1ST DIST TOM HUSEMAN 4 11/4/2014 12/31/2018      
COUNTY SUPERVISOR 2ND DIST DALE ARENDS 4 11/4/2014 12/31/2018      
COUNTY SUPERVISOR 3RD DIST PAUL MERTEN 4 11/4/2014 12/31/2018      
COUNTY SUPERVISOR 4TH DIST RHONDA RINGGENBERG 4 11/8/2016 12/31/2020      
COUNTY SUPERVISOR 5TH DIST DON ALTENA 4 11/8/2016 12/31/2020      
COUNTY ATTORNEY DAVE PATTON 4 11/4/2014 12/31/2018      
COUNTY AUDITOR  SUSAN K LLOYD 4 11/8/2016 12/31/2020      
COUNTY SHERIFF KORY ELSTON 4 11/8/2016 12/31/2020      
COUNTY TREASURER SHERIE ELBERT 4 12/16/2014 12/31/2018      
COUNTY RECORDER SHARI O'BANNON 4 11/4/2014 12/31/2018      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE PAUL MONSON 6 11/8/2016 12/31/2022      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE RICHARD LAMPE 6 11/8/2016 12/31/2022      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE  BRENDA HALVERSON 6 11/6/2012 12/31/2018      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE TARA HACH 6 11/6/2012 12/31/2018      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE RANDALL BOBOLZ 6 11/6/2012 12/31/2018      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE EDEAN MURRAY 6 11/4/2014 12/31/2020      
COUNTY HOSPITAL TRUSTEE DAN BACON 6 11/4/2014 12/31/2020      
AG EXTENSION COUNCIL JAMES HULTGREN 4 11/4/2014 12/31/2018      
AG EXTENSION COUNCIL SANDRA JOHNSON 4 11/4/2014 12/31/2018      
AG EXTENSION COUNCIL JANICE WORTHAN 4 11/4/2014 12/31/2018      
AG EXTENSION COUNCIL C.J. BEAN 4 11/4/2014 12/31/2018      
AG EXTENSION COUNCIL SALLI NICHOLS 4 11/4/2014 12/31/2018      
AG EXTENSION COUNCIL DUSTIN SMITH 4 11/8/2016 12/31/2020      
AG EXTENSION COUNCIL PAUL DIEHL 4 11/8/2016 12/31/2020      
AG EXTENSION COUNCIL MELANIE BLOOM 4 11/8/2016 12/31/2020      
AG EXTENSION COUNCIL LAURA SIEVERS 4 11/8/2016 12/31/2020      
SOIL AND WATER CONSERVATION RONALD SENNERT 4 11/4/2014 12/31/2018      
SOIL AND WATER CONSERVATION JIM HINKELDEY 4 11/4/2014 12/31/2018      
SOIL AND WATER CONSERVATION BRIAN WALDSTEIN 4 11/8/2016 12/31/2020      
SOIL AND WATER CONSERVATION QUENTIN BODHOLDT 4 11/8/2016 12/31/2020      
SOIL AND WATER CONSERVATION JAMES FOELL 4 11/8/2016 12/31/2020      
POSITION  NAME  TERM  YEARS ELECTED  DATE TERM ENDS      
BARNES TOWNSHIP CLERK BERNARD NELSON 4 11/4/2014 12/31/2018      
BARNES TOWNSHIP TRUSTEE RALPH WARKENTIN 4 11/4/2014 12/31/2018      
BARNES TOWNSHIP TRUSTEE PHIL DRIVER 4
11/8/2016
12/31/2020      
BARNES TOWNSHIP TRUSTEE JOHN NELSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
BROOKE TOWNSHIP CLERK JASON FASTENOW 
4
11/4/2014
12/31/2018      
BROOKE TOWNSHIP TRUSTEE BRIAN DRZYCIMSKI 4 11/8/2016 12/31/2020      
BROOKE TOWNSHIP TRUSTEE   KARL LAURSEN
4
11/4/2014
12/31/2018      
BROOKE TOWNSHIP TRUSTEE KENT PATTERSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
COON TOWNSHIP CLERK RANDY RICHTER 4 11/4/2014 12/31/2018      
COON TOWNSHIP TRUSTEE MATT MCCARTHY  4 11/4/2014 12/31/2018      
COON TOWNSHIP TRUSTEE DENNIS GUTZ 4 11/8/2016 12/31/2020      
COON TOWNSHIP TRUSTEE KYLE HORNOR 4 11/8/2016 12/31/2020  
ELK TOWNSHIP CLERK LINDA MATTSON 4 11/4/2014 12/31/2018
ELK TOWNSHIP TRUSTEE ARDYCE ANDERSON 4 11/4/2014 12/31/2018
ELK TOWNSHIP TRUSTEE CRAIG REHNSTROM 4 11/8/2016 12/31/2020      
ELK TOWNSHIP TRUSTEE TRACY BENGTSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
FAIRFIELD TOWNSHIP CLERK JAMES A ROBERTS 4 11/4/2014 12/31/2018      
FAIRFIELD TOWNSHIP TRUSTEE LLOYD DANIELSON 4 11/4/2014 12/31/2018      
FAIRFIELD TOWNSHIP TRUSTEE JAMES PETERSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
FAIRFIELD TOWNSHIP TRUSTEE DEAN SUNDBLAD 4 11/8/2016 12/31/2020      
GRANT TOWNSHIP CLERK JEAN MILLER 4 11/4/2014 12/31/2018      
GRANT TOWNSHIP TRUSTEE LARRY LUCHT 4 11/4/2014 12/31/2018      
GRANT TOWNSHIP TRUSTEE DAN P EHLERS 4 11/8/2016 12/31/2020      
GRANT TOWNSHIP TRUSTEE BRUCE RICHARDSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
HAYES TOWNSHIP CLERK RICHARD RICE 4 11/4/2014 12/31/2018      
HAYES TOWNSHIP TRUSTEE RANDY CRAMPTON 4 11/4/2014 12/31/2018      
HAYES TOWNSHIP TRUSTEE JAMES R FOELL 4 11/8/2016 12/31/2020      
HAYES TOWNSHIP TRUSTEE DON JACKSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
LEE TOWNSHIP CLERK DUANE LANSINK 4 11/4/2014 12/31/2018      
LEE TOWNSHIP TRUSTEE SCOTT FASSLER - APPOINTED TO FILL VACANCY 2 11/8/2016 12/31/2018      
LEE TOWNSHIP TRUSTEE GREG SUNDBLAD 4 11/8/2016 12/31/2020      
LEE TOWNSHIP TRUSTEE PAUL MADSEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
LINCOLN TOWNSHIP CLERK JEFF ANDERSON- TO FILL VACANCY
4
APPOINTED
12/31/2016      
LINCOLN TOWNSHIP TRUSTEE RON MADSEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
LINCOLN TOWNSHIP TRUSTEE ED MADSEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
LINCOLN TOWNSHIP TRUSTEE MICHAEL R REBHUHN 4 11/4/2014 12/31/2018      
POSITION  NAME  TERM  YEARS ELECTED  DATE TERM ENDS      
MAPLE VALLEY TOWNSHIP CLERK PAT SAND 4 11/4/2014 12/31/2018      
MAPLE VALLEY TOWNSHIP TRUSTEE DAVID ARNTS 4 11/4/2014 12/31/2018      
MAPLE VALLEY TOWNSHIP TRUSTEE CAREY HINKELDEY 4 11/8/2016 12/31/2020      
MAPLE VALLEY TOWNSHIP TRUSTEE RICHARD MARSHALL 4 11/8/2016 12/31/2020      
NEWELL TOWNSHIP CLERK BRAD MAHLER 4 11/4/2014 12/31/2018      
NEWELL TOWNSHIP TRUSTEE RYAN DEMEY 4 11/4/2014 12/31/2018      
NEWELL TOWNSHIP TRUSTEE JAMES TUTTLE 4 11/8/2016 12/31/2020      
NEWELL TOWNSHIP TRUSTEE THOMAS OLSEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
NOKOMIS TOWNSHIP CLERK JAMES F BLACK 4 11/4/2014 12/31/2018      
NOKOMIS TOWNSHIP TRUSTEE BRUCE BAIER 4 11/4/2014 12/31/2018      
NOKOMIS TOWNSHIP TRUSTEE ROB NIELSEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
NOKOMIS TOWNSHIP TRUSTEE BRIAN NEPPLE 4 11/8/2016 12/31/2020      
POLAND TOWNSHIP CLERK JOAN OLNEY 4 11/4/2014 12/31/2018      
POLAND TOWNSHIP TRUSTEE BRUCE STONE 4 11/4/2014 12/31/2018      
POLAND TOWNSHIP TRUSTEE LARRY ERICKSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
POLAND TOWNSHIP TRUSTEE MERLYN ANDERSON 4 11/6/2016 12/31/2020      
PROVIDENCE TOWNSHIP CLERK STAN PETERS 4 11/4/2014 12/31/2018      
PROVIDENCE TOWNSHIP TRUSTEE NATHAN LICHTER 4 11/4/2014 12/31/2018      
PROVIDENCE TOWNSHIP TRUSTEE QUENTIN BODHOLDT 4 11/8/2016 12/31/2020      
PROVIDENCE TOWNSHIP TRUSTEE PAUL SMITH 4 11/8/2016 12/31/2020      
SCOTT TOWNSHIP CLERK ANNA MAE ROBBINS 4 11/4/2014 12/31/2018      
SCOTT TOWNSHIP TRUSTEE ERVIN BRAKE
4
11/4/2014
12/31/2018      
SCOTT TOWNSHIP TRUSTEE ALLEN HALVERSON 4 11/8/2016 12/31/2020      
SCOTT TOWNSHIP TRUSTEE TRENT HATLEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
WASHINGTON TOWNSHIP CLERK DEAN ASSMANN 4 11/4/2014 12/31/2018      
WASHINGTON TOWNSHIP TRUSTEE DOUG MILLER 4 11/4/2014 12/31/2018      
WASHINGTON TOWNSHIP TRUSTEE DAVE MERTEN 4 11/8/2016 12/31/2020      
WASHINGTON TOWNSHIP TRUSTEE ROBERT HARTJE 4 11/8/2016 12/31/2020      
POSITION  NAME  TERM  YEARS ELECTED  DATE TERM ENDS      
ALBERT CITY CITY CLERK ANGIE NIELSEN     APPOINTED      
ALBERT CITY MAYOR CARL ERICKSON JR-MAYOR 2 11/3/2015 12/31/2017      
ALBERT CITY COUNCIL CHRISTY EHLERS 4 11/3/2015 12/31/2019      
ALBERT CITY COUNCIL ABE FALKENA 4 11/3/2015 12/31/2019      
ALBERT CITY COUNCIL NORMAN L HANSON 4 11/3/2015 12/31/2019      
ALBERT CITY COUNCIL MASON CADY 4 11/5/2013 12/31/2017      
ALBERT CITY COUNCIL DALE SKOG 4 11/5/2013 12/31/2017      
ALTA CITY CLERK MEGAN PETERSON     APPOINTED      
ALTA MAYOR RONALD NEULIEB-MAYOR 2 11/3/2015 12/31/2017      
ALTA CITY COUNCIL PAM HENDERSON 4 11/5/2013 12/31/2017      
ALTA CITY COUNCIL LEE MEYER 4 11/5/2013 12/31/2017      
ALTA CITY COUNCIL JERRY BUCKENDAHL 4 11/3/2015 12/31/2019      
ALTA CITY COUNCIL VI TILK 4 11/3/2015 12/31/2019      
ALTA CITY COUNCIL DENNIS WEBER 4 11/3/2015 12/31/2019      
LAKESIDE CITY CLERK JACKIE STIEF     APPOINTED      
LAKESIDE MAYOR ROGER POMRENKE-MAYOR 2 11/3/2015 12/31/2017      
LAKE SIDE CITY COUNCIL MICHAEL J RUST 4 11/3/2015 12/31/2019      
LAKE SIDE CITY COUNCIL JUDY SIEVERS 4 11/3/2015 12/31/2019      
LAKE SIDE CITY COUNCIL STEVE BRASHEARS 4 11/5/2013 12/31/2017      
LAKE SIDE CITY COUNCIL GENEVA BRUNGARDT 4 11/5/2013 12/31/2017      
LAKE SIDE CITY COUNCIL CHARLIE LARSON 4 11/5/2013 12/31/2017      
LINN GROVE CITY CLERK BARBARA SENNERT     APPOINTED      
LINN GROVE MAYOR RONDA ELLIS - MAYOR 2 11/3/2015 12/31/2017      
LINN GROVE CITY COUNCIL AARON ANDERSON 2 11/3/2015 12/31/2017      
LINN GROVE CITY COUNCIL DIANE LINDAHL 2 11/3/2015 12/31/2017      
LINN GROVE CITY COUNCIL  JOHN C NELSON 2 11/3/2015 12/31/2017      
LINN GROVE CITY COUNCIL CHANCE GODDARD 2 11/3/2015 12/31/2017      
LINN GROVE CITY COUNCIL MARLIN WEIER 2 11/3/2015 12/31/2017      
MARATHON CITY CLERK DENINE GARTON     APPOINTED      
MARATHON MAYOR DANA SNOW- MAYOR 2 11/3/2015 12/31/2017      
MARATHON CITY COUNCIL  TONY RYDSTROM 4 11/3/2015 12/31/2019      
MARATHON CITY COUNCIL STARR ABBAS 4 11/3/2015 12/31/2019      
MARATHON CITY COUNCIL KAREN JOHNSON 4 11/3/2015 12/31/2019      
MARATHON CITY COUNCIL DOUGLAS ENGER 4 11/5/2013 12/31/2017      
MARATHON CITY COUNCIL LARRY W ROBINSON 4 11/5/2013 12/31/2017      
POSITION  NAME  TERM  YEARS ELECTED  DATE TERM ENDS      
NEWELL CITY CLERK MELINDA BUCHHOLZ     APPOINTED      
NEWELL MAYOR AMY HAMMEN - MAYOR- FILLING A VACANCY 2 11/3/2015 12/31/2017      
NEWELL CITY COUNCIL STANLEY HENRICH 4 11/3/2015 12/31/2019      
NEWELL CITY COUNCIL SANDY ROBINSON-to fill a vacancy 4 11/5/2013 12/31/2017      
NEWELL CITY COUNCIL DANA DAVIS 4 11/8/2013 12/31/2017      
NEWELL CITY COUNCIL SYLVIA NELSON  4 11/3/2015 12/31/2019      
NEWELL CITY COUNCIL PAMELA WILKEN 4 11/8/2013 12/31/2017      
REMBRANDT CITY CLERK ANGIE NIELSEN     APPOINTED      
REMBRANDT MAYOR DOYLE ENGEBRETSON - MAYOR 4 11/3/2015 12/31/2019      
REMBRANDT CITY COUNCIL NATASHA DAILEY 4 11/3/2015 12/31/2019      
REMBRANDT CITY COUNCIL SHARON HARRINGTON 4 11/3/2015 12/31/2019      
REMBRANDT CITY COUNCIL DAMON HICKMAN 4 APPOINTED 9/8/14 12/31/2017      
REMBRANDT CITY COUNCIL JOHANNA HOSTETLER 4 11/8/2013 12/31/2017      
REMBRANDT CITY COUNCIL  KEVIN VAUDT  4 11/8/2013 12/31/2017      
SIOUX RAPIDS CITY CLERK STACY WEISBECK     APPOINTED      
SIOUX RAPIDS MAYOR JAMES WISE- MAYOR 4 11/5/2013 12/31/2017      
SIOUX RAPIDS CITY COUNCIL MIKE KATSCHMAN 4 11/5/2013 12/31/2017      
SIOUX RAPIDS CITY COUNCIL COREY BROWN 4 11/5/2013 12/31/2017      
SIOUX RAPIDS CITY COUNCIL TODD REILING  - TO FILL VACANCY 4 11/3/2015 12/31/2019      
SIOUX RAPIDS CITY COUNCIL BRENT LANDSNESS 4 11/3/2015 12/31/2019      
SIOUX RAPIDS CITY COUNCIL SCOTT HALDIN 4 11/3/2015 12/31/2019      
STORM LAKE CITY CLERK MAYRA MARTINEZ     APPOINTED      
STORM LAKE MAYOR JON KRUSE -MAYOR  4 11/5/2013 12/31/2017      
STORM LAKE CITY COUNCIL  BRUCE ENGELMANN 4 11/3/2015 12/31/2019      
STORM LAKE CITY COUNCIL  DAN ANDERSON 4 11/8/2013 12/31/2017      
STORM LAKE CITY COUNCIL  MICHAEL PORSCH 4 11/8/2013 12/31/2017      
STORM LAKE CITY COUNCIL  TYSON RICE 4 11/3/2015 12/31/2019      
STORM LAKE CITY COUNCIL  BRUCE CARLSON 4 11/3/2015 12/31/2019      
TRUESDALE CITY CLERK ANGIE NIELSEN     APPOINTED      
TRUESDALE MAYOR JAMES WEILAND-MAYOR TO FILL VACANCY   APPOINTED 12/31/2017      
TRUESDALE CITY COUNCIL KEVIN KING 2 11/3/2015 12/31/2017      
TRUESDALE CITY COUNCIL CHRISTOPHER BARRICKMAN 2 11/3/2015 12/31/2017      
TRUESDALE CITY COUNCIL TINA SHANNON 2 11/3/2015 12/31/2017      
TRUESDALE CITY COUNCIL JAMES WEILAND 2 11/3/2015 12/31/2017      
TRUESDALE CITY COUNCIL STEVE BOVERO 2 11/8/2015 12/31/2017      
POSITION  NAME  TERM  YEARS ELECTED  DATE TERM ENDS      
ALBERT CITY -TRUESDALE SUPERINTENDENT BARBARA KADY     HIRED      
AC/T SCHOOL BOARD SECRETARY  KIM ELLRICH     APPOINTED      
AC/T SCHOOL BOARD  BRYAN BECKMAN 4 9/10/2013 9/30/2017      
AC/T SCHOOL BOARD  KAYLA MCCARTHY
4
9/10/2013
9/30/2017      
AC/T SCHOOL BOARD  JENNIFER HOLT 4 9/10/2013 9/30/2017      
AC/T SCHOOL BOARD  JAKE HEUTON 4 9/08/2015 9/30/2019      
AC/T SCHOOL BOARD  LUKAS PETERSON 4 9/08/2015 9/30/2019      
ALTA SUPERINTENDENT LYNN EVANS     HIRED      
ALTA SCHOOL BOARD SECRETARY VICKI KOLPIN     APPOINTED      
ALTA SCHOOL BOARD  GREGORY A KUENY 4 9/10/2013 9/30/2017      
ALTA SCHOOL BOARD  GIGI NELSON 4 9/10/2013 9/30/2017      
ALTA SCHOOL BOARD  LAURA A MILLARD 4 9/08/2015 9/30/2019      
ALTA SCHOOL BOARD  JODI THEISEN 4 9/08/2015 9/30/2019      
ALTA SCHOOL BOARD  ILA GALVIN 4 9/08/2015 9/30/2019      
NEWELL-FONDA SUPERINTENDENT JEFF DICKS     HIRED      
NEWELL-FONDA BOARD SECRETARY MARCIA JOHNSON     APPOINTED      
N-F SCHOOL BOARD DD #1 JOHN SIEVERS
4
9/10/2013
9/30/2017      
N-F SCHOOL BOARD DD #2 CHRIS A MERCER 4 9/10/2013 9/30/2017      
N-F SCHOOL BOARD DD #1 ROGER LEE SARCHET 4 9/08/2015 9/30/2019      
N-F SCHOOL BOARD DD #2 KYLE SCHEIDEGGER 4 9/08/2015 9/30/2019      
N-F SCHOOL BOARD DD #1 GEOFF SMITH 4 9/08/2015 9/30/2019      
SIOUX CENTRAL SUPERINTENDENT SCOTT WILLIAMSON     HIRED      
SIOUX CENTRAL BOARD SECRETARY REBECCA JOHNSON     APPOINTED      
S- C SCHOOL BOARD DD #1 MICHELLE PATTEN 4 9/08/2015 9/30/2019      
S- C SCHOOL BOARD DD #2 LORY KRUMMEN 4 9/10/2013 9/30/2017      
S- C SCHOOL BOARD DD #3 RANDY RIPKE 4 9/10/2013 9/30/2017      
S- C SCHOOL BOARD DD #4 REBECCA JOHNSON 4 9/08/2015 9/30/2019      
S- C SCHOOL BOARD DD #5 LIZA GUNNERSON 4 9/08/2015 9/30/2019      
STORM LAKE SUPERINTENDENT DR. CARL TURNER     HIRED      
STORM LAKE BOARD SECRETARY TRUDY PEDERSEN     APPOINTED      
STORM LAKE SCHOOL BOARD MARCELLA KOTH 4 9/10/2013 9/30/2017      
STORM LAKE SCHOOL BOARD PETER STEINFELD 4 9/10/2013 9/30/2017      
STORM LAKE SCHOOL BOARD DAVID SKIBSTED 4 9/08/2015 9/30/2019      
STORM LAKE SCHOOL BOARD MELEA RAVELING  4 9/08/2015 9/30/2019      
STORM LAKE SCHOOL BOARD EMILLA MARROQUIN 4 9/08/2015 9/30/2019